Naprawa płyty głównej Asus

 

Naprawa płyty głównej w laptopie Asus

Serwis&Naprawa Wrocław iTECH

 • Jeśli Twój laptop Asus przestał działać lub wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości, to może to być spowodowane uszkodzoną płytą główną. Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów w laptopie i odpowiada za koordynację pracy pozostałych podzespołów, takich jak procesor, pamięć RAM, karta graficzna i wiele innych.

Modele laptopów Asus w których naprawiamy płyty główne:

 • Asus G, N, Asus K, X, Asus E, V, S, 
 • Asus UX, Transformer
 • Czyszczenie i naprawa płyty, elektroniki  Asus VivoBook
 • Naprawa płyty głównej laptopa Asus ZenBook
 • Bezpłatna diagnoza i wycena kosztów naprawy płyty w laptopie Asus przesyłana sms-em z Serwisu iTech we Wrocławiu.
 • Sprzęt można dostarczyć osobiście do punktu lub wysłać na nasz adres.
 • Udzielamy 6 miesięczną gwarancję na naprawę płyty głównej Asus.

Uszkodzenie płyty głównej może prowadzić do różnych problemów, takich jak:

 1. Nieuruchamianie się laptopa – jednym z najczęstszych objawów uszkodzonej płyty głównej jest to, że laptop nie uruchamia się w ogóle. Po wciśnięciu przycisku zasilania nie słychać dźwięku startu, ekran pozostaje czarny, a diody sygnalizujące działanie nie świecą się.

 2. Blue Screen of Death (BSOD) – jeśli Twój laptop często wyświetla niebieski ekran z błędami, to może to być spowodowane uszkodzoną płytą główną.

 3. Przegrzewanie się laptopa – uszkodzona płyta główna może wpłynąć na temperaturę laptopa i powodować przegrzewanie się. Laptop może wyłączać się samoczynnie, aby zapobiec przegrzaniu.

 4. Awaria podzespołów – uszkodzona płyta główna może powodować awarie innych podzespołów, takich jak dysk twardy, karta graficzna lub pamięć RAM.

Uszkodzenie płyty głównej w laptopach Asus zazwyczaj dotyczy uszkodzenia grafiki, a te jest wynikiem zaniedbań – braku konserwacji laptopa mającej na celu obniżenie temperatury pracy. To w wyniku przegrzewania się laptopa dochodzi do uszkodzeń spoiw bezołowiowych i uszkodzenia zasilania.

Naprawa płyty głównej jest koniecznością wynikającą z braku dostępu do nowych części Asua na rynku. Jedynie autoryzowane serwisy Asusa posiadają dostęp do nowych płyt głównych, jednak ich cena wraz z montażem jest wygórowana i może sięgać równowartości nowego laptopa. W obrębie płyty głównej wyróżniamy trzy sfery usterek:

 • Zasilania – tj. gniazda zasilania i kontrolera zasilania wraz układami SMD, MOSFETy – odpowiadających za zasilanie laptopa (objawy to mrugająca dioda zasilacza lub dioda laptopa zasilania, brak startu laptopa i jego zasilania),
 • Sterowania płyty – to obręb procesora i chipsetu mostka, które odpowiadają za start laptopa, bootowanie urządzeń podpiętych do płyty wraz z gniazdami USB, RJ46, HDMI, klawiatury czy dysku.
 • Grafiki – najczęściej problemy dotyczą chipsetów nVidia, a raczej uszkodzonych spoiw bezołowiowych, przy wyższych rozdzielczościach np. używając telewizora przez złącze HDMI o wyższej rozdzielczości dochodzi do usterek pamięci grafiki – objawem usterki są problemy z obrazem (przebarwienia, utrata sterownika ekranu).

Wszystkie w/w elementy płyty głównej Asusa można wymieniać lub zmieniać spoiwa bezołowiowe mając dostęp do schematu płyty.

Do pomniejszych czynności związanych z naprawą płyty głównej można zaliczyć wymianę gniazd USB, rj46, HDMI i audio, naprawę slotów taśmy matrycy, klawiatury, panelu sterowania, włącznika, Wi-Fi lub głośności. Przyczyną uszkodzeń jest przegrzanie się układów mostka lub grafiki w wyniku niedrożnego chłodzenia laptopa. Wysoka temperatura prowadzi do deformacji spoiw bezołowiowych , co w efekcie prowadzi do ich uszkodzenia wraz z uszkodzeniem układu.

Uszkodzenie płyty może wynikać z obciążeń napięciowych – przepięcia w wyniku burzy, uszkodzonego zasilacza lub niewłaściwego zasilacza. Można spodziewać się zwarcia z gniazda zasilania, jeśli jego spoiwa z płytą główną są uszkodzone.

Uszkodzenie może również następować w wyniku uszkodzeń obudowy, które prowadzić może do wyginania się płyty głównej i pękania układów.

Podsumowanie

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, to warto udać się do specjalisty w celu diagnostyki i naprawy. W serwisie iTech we Wrocławiu oferujemy kompleksową naprawę płyt głównych dla laptopów Asus. Nasz zespół doświadczonych techników posiadających wiedzę i narzędzia potrzebne do szybkiego i skutecznego rozwiązania problemu. Oferujemy także darmową diagnostykę, która pozwoli na dokładne określenie przyczyny problemu i wycenę kosztów naprawy. Skontaktuj się z nami, a przywrócimy Twojego laptopa do życia!

Naprawa płyty głównej laptopa Asus Opole, Legnica, Lubin, Świdnica, Świebodzice. Naprawa płyty głównej w laptopie Asus Strzelin, Ząbklowice Śląskie, Kłodzko, Oleśnica, Oława, Naprawa płyty w laptopie Asus Trzebnica, Brzeg, Bogatynia, Lwówek Śląski, Głogów. Naprawa płyty, elektroniki w laptopie Asus Jelenia Góra, Wałbrzych, Zielona Góra.

Serwisujemy i naprawiamy notebooki takich marek, jak: Acer, Asus, Alienware, Aristo, Dell, HP dv, Compaq, Asustek, Packard Bell, Toshiba, Belinea, eMachines, Samsung, LG, Twinhead, Nec, IBM, Lenovo, MSI, Maxdata. Zajmujemy się szczególnie sprzętem firmy Apple (Macbook, Macbook Pro Unibody, Macbook Unibody, Powerbook, iBook, eBook, iMac, Mac Mini).