Zalanie laptopa
Co robić, gdy zalał się laptop?
Porada co zrobić gdy laptop właśnie zalaliśmy jakąkolwiek cieczą należy:
- Odłącz laptopa od zasilacza i baterię jeśli to możliwe nie obracając laptopa
- Połóż w zalanym miejscu szmatkę i odsącz ciecz bez gwałtownych ruchów
- Jeśli cieczy jest więcej użyj kolejnej suchej szmatki lub papieru
- Jeśli nie możesz odkręcić klawiatury zanieś laptopa do Serwisu bowiem ciecz mogła się dostać na płytę główną, co prowadzi do korozji układów i uszkodzenia płyty podczas użytkowania.
- Nie włączaj laptopa od razu po przetarciu klawiatury i touchpada laptopa – jeśli nie możesz zanieść laptopa do serwisu zmuszony jesteś podjąć ryzyko – odczekując kilka dni może ciecz się zeschnie i nie dokona uszkodzeń.
Omówienie porad:
- Odłącz laptopa od zasilacza i baterię, jeśli to możliwe nie obracając laptopa – przy zalaniu cieczą najważniejsze jest by ciecz nie dotarła do układów czy też slotów tasiemek klawiatury, touchpada, okablowania WiFi podczas gdy laptop jest zasilany. Jeśli po zalaniu obrócimy laptopa ciecz przemieści się pod klawiaturą w inne miejsca i skala zalania jest o wiele większa niż pierwotnie zakładamy “bo wylało się trochę i szybko wytarliśmy”. W przypadku zwarcia cieczy z zasilaną elektroniką dochodzi do zwarcia i laptop się wyłącza. Też zwarcia i przetopienia płyty głównej mogą trwać kilka dni, zatem nie cieszmy się przedwcześnie jeśli po godzinie od zalania pracujemy na laptopie i nie zauważyliśmy uszczerbku w działaniu. Przy zwarciu płyty nie będzie dymu ani też laptop nie wybuchnie, ale w przypadku baterii należy zachować szczególną ostrożność. Najczęściej po zalaniu klawiatura jest do wymiany bowiem dotarła do elektroniki już ciecz gdy laptop był zasilany. Objawem uszkodzenia klawiatury po zalaniu jest – samopisząca klawiatura, piszcząca klawiatura, klawiatura która nie reaguje na naciskane klawisze, naciskając klawisz wyskakuje inny bądź grupa znaków lub niektóre klawisze nie działają – uszkodzenie elektroniki kwalifikuje klawiaturę wyłącznie do wymiany. Objawem uszkodzenia touchpada po zalaniu jest drgania kursora, lub kursor wędruje po ekranie, przyciski touchpada cały czas włączają aplikacje, touchpad w ogóle nie reaguje – w najgorszym przypadku touchpad można wymienić, najczęściej jednak udaje się go naprawić. Jeśli ciecz dostała się na płytę to tylko czyszczenie po zalaniu lub naprawa płyty może pomóc przywrócić laptopa do życia.
- Połóż w zalanym miejscu szmatkę i odsącz ciecz bez gwałtownych ruchów – należy delikatnie ściągać ciecz by nie pozwolić jej na migrację – zdarza się bowiem, że przez gwałtowny ruch rozcieramy ciecz np. Na gniazda USB, LAN a tam dalej ciecz ścieka po płycie głównej.
- Jeśli cieczy jest więcej użyj kolejnej suchej szmatki lub papieru – papier jest bardziej chłonny i należy go zastosować do suszenia trudno dostępnych miejsc jednak trzeba uważać żeby fragmenty mokrego papieru nie zostały np. w szczelinie pomiędzy klawiszami czy touchpada
- Jeśli nie możesz odkręcić klawiatury zanieś laptopa do Serwisu bowiem ciecz mogła się dostać na płytę główną, co prowadzi do korozji układów i uszkodzenia płyty podczas użytkowania. – zalecana jest po każdym zalaniu konserwacja mająca na celu czyszczenia specjalnymi preparatami całego laptopa w szczególności zalaną płytę główną, klawiaturę, touchpad, sloty tasiemek. Czyszczenie w 90 procent oszczędza uszkodzenia na płytach głównych i w 50 procentach przywraca działanie klawiatury. Jeśli czyszczenie na przywraca pełnej funkcjonalności możemy być pewni, że uszkodzone są elementy płyty głównej, lub struktura płytki drukowanej. Naprawa płyty głównej jest możliwa, ale jest bardziej kosztowna i trwa stosunkowo dłużej niż standardowa naprawa płyty głównej po przegrzaniu.
- Nie włączaj laptopa od razu po przetarciu klawiatury i touchpada laptopa – jeśli nie możesz zanieść laptopa do serwisu zmuszony jesteś podjąć ryzyko – odczekując kilka dni może ciecz się zeschnie i nie dokona uszkodzeń.
Serwisujemy i naprawiamy notebooki takich marek, jak: Acer, Asus, Alienware, Aristo, Dell, HP dv, Compaq, Asustek, Packard Bell, Toshiba, Belinea, eMachines, Samsung, LG, Twinhead, Nec, IBM, Lenovo, MSI, Maxdata. Zajmujemy się szczególnie sprzętem firmy Apple (Macbook, Macbook Pro Unibody, Macbook Unibody, Powerbook, iBook, eBook, iMac, Mac Mini).