Konserwacja
Czyszczenie laptopa – wyłącza się, gorący, głośny – Konserwacja
Czyszczenie laptopa z kurzu Wrocław – Serwis
Ile kosztuje czyszczenie / konserwacja laptopa z kurzu i wymiana past termoprzewodzących procesora i grafiki?
Dowiedz się jak schłodzić laptopa.
- Cena / Koszt 120 zł do 170 zł czas od 2 godzin do 1 dnia gwarancja 6 m-cy: w przypadku gdy laptop jest gorący i grzeje się, przegrzewa a następnie laptop sam wyłącza się.
- Płatność za skuteczną naprawę i wyeliminowanie problemu.
- Specjalizujemy się w czyszczeniu laptopów z kurzu i zabrudzeń w laptopach Lenovo, Hp, Toshiba, Dell, Asus, Acer,MacBook Pro, MacBook Air, Sony, Samsung, Fujitsu-Siemens, Xiaomi Mi Pro – Mi Air, Huawei Matebook X, Chuwi.
- Przegląd techniczny laptopa to sprawdzenie przede wszystkim dysku, systemu Windows, poziomu zabrudzenia, wykrycie problemów z chłodzeniem jeśli nie jesteśmy pewni przyczyny występującej usterki.
- Przegląd jest bezpłatny i jest podstawą do wyceny naprawy laptopa.
Na czym polega konserwacja laptopa? Czyli jak skutecznie schłodzić laptopa i jak to się robi.
- czyszczenie i smarowanie wentylatora w laptopie,
- smarowanie zawiasów i poprawa mocowań,
- oczyszczenie z kurzu radiatora – miedzi przylegającej do wentylatora i procesora,
- zmiana past termo-przewodzących na procesorze, grafice, chipsecie mostka w laptopie,
- zmiana termopadów na procesorze grafiki i mostka,
- umycie płyty z zalegającego pyłu,
- wyciągnięcie kurzu i zabrudzeń z klawiatury i touchpada, wejść usb, d-sub, audio,
Jakie są przyczyny i objawy przegrzewania w laptopie?
- laptop jest głośny, wolny, zawiesza się,
- wentylator hałasuje i terkocze,
- laptop jest gorący,
- wyłącza się przy grze, filmie, programie graficznym,
- zeschnięte pasty termoprzewodzące,
- zatarty wentylator,
- uszkodzona elektronika wentylatora,
- radiator i wentylator są zakurzone, zaklejone kłębami kurzu,
- laptop jest kładziony na kolanach, łóżku co przyśpiesza i wzmaga zakurzenie w środku laptopa i termperaturę laptopa,
- zasłonięcie wylotów powietrza chłodzenia laptopa,
- kurz zablokował wentylator,
Jak sprawdzić laptop?
Wykrycie usterki chłodzenia laptopa:
Aby właściwie zdjagnozować usterkę w każdym laptopie należy wcześniej dokonać oględzin czyli przegląd laptopa poprzez włączenie i sprawdzenie pracy urządzenia. Już po 5 minutach można stwierdzić problemy z przegrzewaniem się w wyniku niewydolnego chłodzenia, oraz wykryć problemy z dyskiem, obudową, zawiasami czy monitorem. Również ważne są uwagi użytkownika bowiem nie zawsze usterka pojawia się, gdy chcemy ją zademonstrować i uwidocznia się w różnym czasie kilka minut, godziny czy nawet dni. W trudnych do wyśledzenia objawów stosujemy obserwację do 3 dni, co pozwala na dokładne wykrycie problemu. Następnie Serwis ocenia czy konserwacja jest w stanie zniwelować problem czy też konieczne są inne kroki. Zatem zanim przystąpisz do samodzielnej oceny sytuacji zgłoś się do Naszego Serwisu na konsultacje i bezpłatną diagnozę usterki która cię trapi i twojego laptopa.
Przyczyny problemów z chłodzeniem laptopa:
Budowa laptopa Asus, Hp, Dell, Samsung, Sony, Toshiba, Lenovo, Acer, Msi i jego miniaturyzacja doprowadza do problemów związanych z wydaleniem ciepła bowiem zmniejszeniu ulegają elementy mające za zadanie odprowadzanie ciepła takie jak wentylator i radiator.
Dodajmy do tego kurz i miejsca takie jak łóżko a otrzymamy równanie – przegrzany laptop. Wielu producentów stara się konstrukcyjnie łączyć radiator z obudową laptopa aby rozprowadzenie ciepła było bardziej dynamiczne przykład może stanowić Apple i mocowanie topcase, IBM i Lenovo spora przestrzeń miedzy klawiaturą, a chłodzeniem pasywnym, co umożliwia większą rotację powietrza. Słabe rozwiązania chłodzenia posiada HP ponieważ posiada mocno grzejące się chipsety graficzne NVIDIA obieg chłodzenia jest zamknięty poprzez uszczelnienie połączenia radiator- wentylator. W dodatku producent Hp nie ułatwia dostępu do wentylatora najczęściej trzeba wyciągnąć płytę główną. Toshiba posiada podobne problemy jak Hp – minimalizm jeśli chodzi o radiator i standardowy wentylator który po 2 latach jest mocno zapchany kurzem, dostęp do wentylatora utrudniony. Marki takie jak Asus, Acer, Fujitsu Siemens, MSI mają bardziej przemyślane rozwiązania i można bardzo łatwo dostać się do chłodzenia i wyjąć zalegający tam kurz. Oczywiście jeśli nie posiadasz doświadczenia lepiej zanieść laptopa do serwisu na konserwację lub naprawę wentylatora lub innej części. Oferujemy bezpłatną wycenę naprawy i ustalenie usterki do 3 dni roboczych.
Wyślij laptopa kurierem na konserwację do Naszego Serwisu we Wrocławiu:
Czyszczenie z kurzu laptopa Opole, Legnica, Lubin, Świdnica, Świebodzice, Strzelin. Naprawa chłodzenia, czyszczenie laptopa Ząbklowice Śląskie, Kłodzko, Oleśnica, Oława, Trzebnica. Czyszczenie i konserwacja laptopa Brzeg, Bogatynia, Lwówek Śląski, Głogów, Jelenia Góra, Wałbrzych, Zielona Góra.
Dlaczego przegrzewanie się laptopa jest niebezpieczne i jak wpływa na działanie sprzętu?
Gorący Laptop – Przyczyny, Objawy, Konsekwencje, Naprawa oraz Profilaktyka.
Dlaczego laptop się przegrzewa? Przyczyny wolnego działania.
Komputery stacjonarne i laptopy stają się coraz szybsze, producenci prześcigają się podkręcaniu zegarów, dodawaniu rdzeni do procesorów i stosowaniu coraz bardziej wydajnych układów graficznych. Jesteśmy świadkami szybko postępującej ewolucji technologicznej, na naszych oczach w ciągu ostatnich lat wydajność urządzeń zwiększyła się wielokrotnie. Wraz ze wzrostem mocy komputerów zwiększyła się ilość produkowanego ciepła, jednak w obliczu tej rewolucji zasadniczej zmianie nie uległy elementy chłodzenia. Laptopy są chłodzone powietrzem, które z jednej strony zasysane jest przez obudowę (w laptopie od dołu obudowy) a z drugiej wydmuchiwane przez klasyczny mały wentylatorek. (w laptopie z tyłu lub z boku obudowy). W komputerach stacjonarnych zwiększoną temperaturę udaje się opanować poprzez zastosowanie większych radiatorów (metali doskonale przewodzących ciepło) i większych i bardziej wydajnych wentylatorów. Prawdziwy problem pojawia się dopiero w urządzeniach mobilnych, z jednej strony postępująca miniaturyzacja wymusza zmniejszanie i odchudzanie laptopów, a z drugiej strony zwiększona temperatura wymaga jej coraz bardziej skutecznego odprowadzania. Jedynym wyjściem z sytuacji dla producentów laptopów jest przygotowanie odpowiedniego projektu obudowy, organizacja przepływu powietrza przy zastosowaniu skromnych środków pomocniczych w postaci niewielkiej ilości miedzi (radiatora) w kształcie rurek wypełnionych gazem i jednego małego wentylatora. Kiedy laptop jest nowy problemu zazwyczaj nie ma, przy przeciętnym użytkowaniu dopiero po roku mogą pojawić się symptomy przegrzewania, spowodowane jest to zanieczyszczeniem wnętrza laptopa.
Objawy problemów przegrzewania się laptopa:
Objawami usterek związanych z wysoką temperaturą jest samoczynne wyłączanie się komputera podczas pracy, głośno pracujące wentylatory i wolniejsza praca systemu. Do bardziej zaawansowanych usterek dochodzi w laptopach ze względu na charakter konstrukcji – wysoka miniaturyzacja i mało miejsca na odpowiednie chłodzenie. Dlatego w laptopach dochodzi do takich objawów jak znikająca treść-obraz podczas pracy, wyłączanie się ekranu bądź całego laptopa podczas gry, programu graficznego. Objawy te związane są w szczególności z przegrzewającym się chipsetem graficznym NVIDIA. Również może dochodzić do uszkodzenia sterowania płyty czyli chipsetu mostka – objawy to problemy z odczytaniem dysku, różnie okresowo działająca klawiatura, touchpad, USB, DVD. Usterki są bardzo poważne i ich naprawa wymaga specjalistycznego sprzętu do lutowania BGA, układów SMD, kontrolerów RAMów grafiki.
Przyczyną przegrzewania się sprzętu elektronicznego jest głównie kurz i obciążanie płyt głównych, grafik długotrwałym korzystaniem z zaawansowanych technologicznie gier i programów graficznych. W przypadku Pań dominuje tendencja zaczerpnięta z seriali jak kładzenie laptopa na miękkich powierzchniach szczególnie pościeli co powoduje większe zaciąganie kurzu przez wentylator, bądź zamkniecie możliwości rotacji powietrza.
Wśród Panów są to gry z za wysokimi wymaganiami sprzętowymi.
Aby być świadomym użytkownikiem i zapobiegać uszkodzeniu elektroniki należy zainstalować program testujący temperaturę płyty i grafiki. Programy tego typu są dostępne w Internecie i bezpłatne.
Do czego prowadzi przegrzewanie się laptopa w wyniku zakurzenia i zeschniętych past termoprzewodzących ? :
Przegrzewanie się, wysoka temperatura elektroniki płyty głównej, karty graficznej prowadzi do poważnych usterek najczęściej związanych z bezołowiowym łączeniem chipsetów graficznych z płytką drukowaną. Pomiędzy chipsetem a płytką drukowaną (płytą główną) znajdują się kulki które łączą te dwa elementy. Należy zwrócić uwagę że materiał ów kulek jest bezołowiowy. Luty bezołowiowe charakteryzują się dość słabą odpornością na wysokie temperatury bądź ich różnicę ciepło zimno, co prowadzi do deformacji. W sytuacji występowania wysokiej temperatury luty bezołowiowe stopniowo zmieniają swoje właściwości powstają tzw. zimne luty, czyli np. łączenie się kulek i tworzenie nowych struktur.
Uszkodzenia elektroniki w wyniku temperatury dotyczą wszystkich podzespołów komputera lub laptopa bowiem do łączenia układów elektronicznych stosowane są tylko luty bezołowiowe. Tym bardziej problem jest zauważalny w procesie miniaturyzacji i wyższych parametrów grafik i procesorów.
Co możemy zrobić żeby zabezpieczyć nasz sprzęt przed wysoką temperaturą?
Czy na laptop w jakiś sposób wpływa np. grzejnik, czy przydatne są podkładki chłodzące do laptopów itp.?
Aby zapobiegać sytuacji przegrzewania się sprzętu, należy uzbroić się w sprężone powietrze. Pamiętajmy, zawsze zaczyna się od kurzu, który zatyka i oblepia chłodzenie pasywne oraz utrudnia pracę wentylatorów. Sprężone powietrze należy używać średnio co 2 tygodnie i psikać po wentylatorze i radiatorach przy odłączonym od zasilania komputerze. W przypadku laptopów należy również stosować sprężone powietrze w takim samych odstępach czasu i przy odłączonym zasilaniu wraz z odłączoną baterią. Jednakże zalecamy profesjonalną konserwację i czyszczenie w serwisie laptopów, średnio raz na rok, ze względu na potrzebę wymiany past termoprzewodzących na procesorze i chipsecie graficznym i przesmarowaniu wentylatora który jest dość delikatny, a odgrywa kluczową rolę w chłodzeniu.
Nie należy laptopa kłaść na miękkich powierzchniach, nie wolno zastawiać otworów wentylacyjnych papierami, ścianą.
Kurz – wróg numer 1
Kurz z naszego otoczenia jest pierwszą i najważniejszą przyczyną przegrzewania się laptopów. Kurz osadza się na elektronice i wentylatorze, tworzy warstwę która utrudnia rozpraszanie ciepła. Większość laptopów posiada zabezpieczenie przed całkowitym przegrzaniem lub przepaleniem, kiedy temperatura osiągnie ustanowione przez producenta maksimum wtedy nasz laptop się wyłączy, bez ostrzeżenia zostanie odcięte zasilanie, przez kilka chwil może wystąpić problem z ponownym włączeniem, aż nie nastąpi ochłodzenie elektroniki. Nie można jednak traktować tego zabezpieczenia jako systemu wczesnego ostrzegania, jest to tak naprawdę ostatnie ostrzeżenie, po kilku lub kilkunastu takich wyłączeniach uszkodzeniu może ulec płyta główna. Nasze obawy możemy potwierdzić korzystając z programu do monitorowania komputera np. Everest Home Edition dzięki niemu dowiemy się jakie temperatury osiąga nasz procesor, karta graficzna lub płyta główna (mostek północny). Pierwszym sygnałem przegrzewania będzie odczuwalna przez skórę wyższa temperatura obudowy naszego laptopa lub głośniejsza praca wentylatorów. Najbardziej niebezpieczne są wysokie temperatury na karcie graficznej i na płycie głównej ze względu na metodę ich mocowania do płytki drukowanej, procesor jest włożony i zapięty mechanicznie natomiast układ graficzny i mostek północny są przylutowane. Notoryczne przegrzewanie i schładzanie wymienionych układów bardzo często doprowadza do pękania spoiwa, powstawania tzw. zimnych lutów pomiędzy układem BGA (np. chipsetem graficznym lub mostkiem północnym) a płytką drukowaną (z ang. PCB). Producentom sprzętu dodatkowo nie pomaga fakt, że Unia Europejska 1 lipca 2006 ustanowiła ograniczenie stosowania ołowiu w elektronice użytkowej, który jak do tej pory był materiałem najlepiej radzącym sobie z częstym nagrzewaniem i schładzaniem.
Czy warto korzystać z programów kontrolujących temperaturę w komputerze?
Jak mogą pomóc? Skąd je dostać?
Programy testujące lub sprawdzające temperaturę płyty głównej są narzędziem, które pozwoli nam wcześniej zareagować na występujące problemy uprzedzając wystąpienie usterki. Dlatego warto ów program pobrać za darmo z internetu.
Kiedy laptop, mimo naszych starań, przegrzewa się to z jakiego powodu?
Co w takim wypadku możemy zrobić sami, a z jakimi problemami powinniśmy zgłosić się do specjalisty?
Jeśli dochodzi do przegrzewania się sprzętu mimo używania sprężonego powietrza, podkładek chłodzących, należy zgłosić się do serwisu. Przyczyną wysokiej temperatury może być rozszczelnione chłodzenie pasywne, bądź spękane pasty termoprzewodzące.
Pamiętajmy – kluczem do długotrwałego działania naszego sprzętu jest profilaktyka. Systematyczne używanie sprężonego powietrza ze szczególnym zwróceniem uwagi na wentylatory pomoże nam pracować przez długie lata. Uważać na podłoża miękkie i miejsca gdzie występuje wyższa temperatura powietrza np. Miejsce nasłonecznione, grzejnik. Życzymy powodzenia.
Serwisujemy i naprawiamy notebooki takich marek, jak: Acer, Asus, Alienware, Aristo, Dell, HP dv, Compaq, Asustek, Packard Bell, Toshiba, Belinea, eMachines, Samsung, LG, Twinhead, Nec, IBM, Lenovo, MSI, Maxdata. Zajmujemy się szczególnie sprzętem firmy Apple (Macbook, Macbook Pro Unibody, Macbook Unibody, Powerbook, iBook, eBook, iMac, Mac Mini).