Jak dbać o laptopa?

 

Jak utrzymać laptopa w dobrym stanie?

Jak właściwie dbać/korzystać z laptopa aby uniknąć uszkodzenia laptopa:

Laptopy poprzez swoją obudowę to z pewnością jedne z najwytrzymalszych sprzetów na rynku, które nie boją się częstego transportu i użytkowania w różnych przestrzeniach. Jedynym słabym elementem jest użytkownik, który nie wie za czym laptopy nie przepadają.
Zastanówmy się jak korzystamy z laptopa, gdzie go kładziemy, czy zamykamy system po skończeniu pracy, czy na laptopie nie kładziemy przedmiotów lub obok. Czy laptop najczęściej znajduje się przy oknie, czy z dala od niego, czy palimy papierosy przy pracy laptopa lub pijemy herbatę, kawę, czy kładziemy na kolanach, na łóżku, na dywanie, a może zasypiamy przy oglądanym filmie. Wszystkie te czynniki determinują zużycie laptopa i rodzaj uszkodzenia.

 • W jakiej pozycji powinien stać/być położony laptop?

  Laptop powinien stać na płaskiej, gładkiej powierzchni, aby mogła odbywać się właściwa cyrkulacja wymiany powietrza, co wpływa na odpowiednie chłodzenie płyty głównej. Wylot powietrza nie może być zasłonięty. Zatem działania takie jak kładzenie laptopa na dywanie, kolanach, na łóżku lub zastawianie laptopa papierami, książkami jest nie fortunne. Odcinamy w ten sposób jedyna drogę ochłodzenia się procesora i karty graficznej, co skutkuje przegrzewaniem sie płyty głównej i spowolnieniem pracy laptopa. Przy dalszej długofalowej pracy wentylator zaciąga dużą ilość kurzu, który osadza się na radiatorze i nie pozwala mu się schłodzić. Wtedy dochodzi do wzmożonej pracy wentylatora, który zaciąga kolejną partię kurzu, a w między czasie pasta termo-przewodząca procesora i grafiki zsycha się całkowicie. Po pewnym czasie występuja problemy z obrazem, wolnym działaniem, głośnym wentylatorem, lub obrazu wogóle nie ma na ekranie lub laptopa się nie włącza.

  Średnio co 2-3 lata laptopa należy oddać na czyszczenie płyty głównej i wymianę past termo-przewodzących na procesorze i grafice, smarowanie głowicy wentylatora, smarowanie zawiasów. Pozwala to na przegląd urządzenia, jego przyspieszenie, lub zalarmowanie np. o złym stanie dysku. Konserwacja szczególnie tyczy się laptopów słóżą do gier i programów graficznych.

  W jakim miejscu pownien stać laptop

  Należy wystrzegać się miejsc przy oknie, lub przestrzeni w której jest przewiew. Najlepsze miejsce jest w głębi pokoju – suche, bez grzejników elektrycznych czy też c.o.. Miejsce przy oknie narażone jest na krople deszczu, na pył, ziemie przywianą z wiatrem, która osadza się na wentylatorze. Działanie promieni słonecznych podwyższa temperaturę pracy laptopa jak również grzejniki pod oknem. Dlatego jeśli nasz laptop znajduje się najcześciej przy oknie zmieńmy jego lokalizację.

  Czy picie i palenie papierosów przy laptopie szkodzi temu urządzeniu?

  Picie herbaty, kawy, a szczególnie alkoholu sprzyja sytuacjom zalania laptopa. Dlatego przestrzegamy przed stawianiem napoi przy laptopie. Nie trudno bowiem wywrócić kubek z herbatą, a ciecz która dostanie się na klawiature lub touchpad szybko przecieknie na płyte główną. Jeśli jednak musimy stawiać obok laptopa napój to najlepiej postawić po stronie nagrywarki dvd. W ten sposób zminimalizujemu potencjalne uszkodzenia, bowiem ciecz będzie się znajdować w najdalszym punkcie od płyty głównej.
  Palenie papierosów jest niebezpieczne dla chłodzenia laptopa. Dym z papierosa osadza się na wentylatorze i płycie głównej tworząc maź. Powoduje to zatarcie się wentylatora, zmniejszone obroty, dysfunkcie takie jak hałaśliwa praca wentylatora, grzanie się. Do tego latpop zmieni kolor przycisków klawiatury na żółty, natomiast osad na ekranie trudno doczyścić. Kończąc laptop palacza można wyczuć, co nie dla każdego jest miłym doznaniem. 

  Jak otwierać i zamykać laptopa

  Częstym złym nawykiem jest otwieranie i zamykanie klapy górnej trzymając za lewy lub prawy róg ekranu. Otóż czynność ta nieznacznie wygina klape górną, która oddziaływuje na zawiasy nieproporcjonalnie. Efektem jest stałe wygięcie klapy, naderwane mocowania zawiasów, problemy z obrazem poprzez naciąganie taśm matrycy, wi-fi, kamerki. Objawy to brak jasności ekranu, znikający obraz, kolorowe pasy na ekranie, czy też ekran bez obrazu.

  Aby uniknąć problemów, należy otwierać i zamykać trzymając środek wierzchołka ekranu przy kamerce. W ten sposób zawiasy mogą pracować równomiernie, co też przekłada się na brak naprężeń na okablowaniu.

  Co do systemu, jeśli kończymy pracę unikajmy opcji uśpienia. Nader często korzystamy z tej funkcji i chowamy laptopa do torby przy transporcie. Miejmy na względzie, że laptop może być nie dokońca wygaszony i prowadzić np. Aktualizacje. W takich sytuacjach nie trudno o przegrzanie i uszkodzenie płyty głównej. Zalecamy normalne wyłączanie laptopa przy użyciu systemu, a nie włącznika.

Serwisujemy i naprawiamy notebooki takich marek, jak: Acer, Asus, Alienware, Aristo, Dell, HP dv, Compaq, Asustek, Packard Bell, Toshiba, Belinea, eMachines, Samsung, LG, Twinhead, Nec, IBM, Lenovo, MSI, Maxdata. Zajmujemy się szczególnie sprzętem firmy Apple (Macbook, Macbook Pro Unibody, Macbook Unibody, Powerbook, iBook, eBook, iMac, Mac Mini).