Uszkodzenia fizyczne dysku

 

Uszkodzenia elektroniczne powstają w efekcie awarii poszczególnych układów na elektronice zewnętrznej nośnika i skutkują zwykle spaleniem któregoś z nich.

Do najczęstszych przyczyn utraty danych na skutek uszkodzenia elektroniki należą:
  • upadek lub wstrząs
  • nagłe wyłączenie dysku
  • wadliwa praca zasilacza komputera (spalenie zasilacza)
  • zbyt wysokie napięcie w sieci energetycznej
  • przepięcia, np. na skutek burzy
  • błędy samych użytkowników, np. nieprawidłowe podłączenie dysku, podanie nieprawidłowego napięcia

Odzyskanie danych, kiedy uszkodzeniu uległa wyłącznie elektronika zewnętrzna jest operacją stosunkowo prostą i jednocześnie nie obciążającą zanadto kieszeni klienta.

Niejednokrotnie wystarczy zamienić elektronikę, tj. założyć sprawny egzemplarz, posiadający wymagane parametry, by uzyskać dostęp do danych. Dane należy niezwłocznie skopiować na nowy, sprawny dysk.

Teoretycznie operację taką można wykonać we własnym zakresie, oczywiście przy założeniu posiadania choćby minimalnej wiedzy w tym zakresie oraz odpowiednich narzędzi pracy.

Zwykle największy problem stanowi pozyskanie odpowiedniego egzemplarza sprawnej elektroniki, z uwagi na fakt, iż niektóre modele dysków są trudno dostępne, np. ze względu na krótkie serie produkcji. Niektórych dysków, ze względu na wiek, nie sposób kupić już na rynku pierwotnym, a nie są jeszcze dostępne w tzw. drugim obiegu.

Należy zdawać sobie jednak sprawę, iż podłożenie niewłaściwej elektroniki w przypadku niektórych modeli dysków może skutkować zwiększeniem rozmiarów szkód poprzez uszkodzenie struktur logicznych nośnika.

Uszkodzenia mechaniczne stanowią grupę najpoważniejszych uszkodzeń dysków twardych.

Do ich bezpośrednich przyczyn zaliczyć można:

  1. Działanie nieprawidłowego napięcia – przepięcia w sieci, awaria zasilacza
  2. Poddanie dysku działaniu siły – uderzenie dysku, upadek,  przewrócenie dysku
  3. Błędy użytkowników komputerów –  wadliwe podłączenie
  4. Działanie siły wyższej – pożar, powódź,  uderzenie pioruna,  przegrzanie komputera

W efekcie uszkodzeniom ulegają zwykle elementy ruchome znajdujace się wewnątrz dysku, jak:

  • głowice (spalenie komutatora – wzmacniacza głowic)
  • silnik (zatarcie)
  • talerze (uszkodzenie powierzchni przez głowice)
  • łożysko (zatarcie)

Odzyskanie danych utraconych na skutek uszkodzenia mechanicznego jest operacją niezwykle praco- i czasochłonną, wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia z wielu dziedzin informatyki, a także wielkiej cierpliwości i precyzji. Zwykle wiąże się z usunięciem uszkodzonych elementów (jak głowice, talerze, silnik) i podłożeniem na ich miejsce sprawnych, wyczytaniem informacji, odbudowaniem struktury logicznej, a następnie wykopiowaniem odzyskanych danych na nowy nośnik. Wszystkie te czynności mogą być wykonywane wyłącznie w warunkach labolatoryjnych, przy zachowaniu najwyższych standardów czystości powietrza. Nasze laboratorium wyposażone zostało w komorę bezpyłową (tzw. clean room), w której panują warunki zbliżone do tych, w których dyski są produkowane, a więc można bezpiecznie pracować na nośnikach otwartych, bez szkody dla nich.

W pracy nad odzyskiwaniem danych korzystamy ze specjalistycznych narzędzi dostarczanych przez znanych światowych producentów, jak też własnych profesjonalnych rozwiązań, dedykowanych konkretnym uszkodzeniom.

Naturalne katastrofy są dla użytkowników największym problemem, bowiem panuje przekonanie że dane zostały utracone już na zawsze. Nic bardziej mylnego, odzyskanie danych możliwe jest w zdecydowanej większości przypadków. Jego powodzenie uzależnione jest często od tego, jakie działania podjął użytkownik w pierwszych chwilach po stwierdzeniu utraty danych. Należy pamiętać, że o ile w przypadkach uszkodzeń logicznych można podejmować ryzyko próby odtworzenia danych za pomocą powszechnie dostępnych programów, to aplikacje te nie znajdują zastosowania przy uszkodzeniach fizycznych.

Zapewniamy:

Wysoką skuteczność

  • 89% – w przypadku uszkodzeń logicznych
  • 99% – w przypadku uszkodzeń elektroniki
  • 88% – w przypadku uszkodzeń mechanicznych

Gwarancję poufności

  •  Poufność zajmuje czołową pozycję w hierarchii warości naszej firmy

W przypadku większkości uszkodzeń fizycznych konieczne jest odzyskiwanie laboratoryjne, czas oczekiwania ok. 1 miesiąca.

Serwisujemy i naprawiamy notebooki takich marek, jak: Acer, Asus, Alienware, Aristo, Dell, HP dv, Compaq, Asustek, Packard Bell, Toshiba, Belinea, eMachines, Samsung, LG, Twinhead, Nec, IBM, Lenovo, MSI, Maxdata. Zajmujemy się szczególnie sprzętem firmy Apple (Macbook, Macbook Pro Unibody, Macbook Unibody, Powerbook, iBook, eBook, iMac, Mac Mini).