Uszkodzenia logiczne dysku

 

Odzysk danych – niewidoczne partycje, foldery i pliki dysku utracone w wyniku błędu oprogramowania dysku lub formatowania czy tez nadpisania danych.

Kiedy dane nie zostały utracone na skutek fizycznej awarii nośnika, lecz na skutek naruszenia struktury logicznej w zdecydowanej większości przypadków ich odzyskanie jest możliwe, co więcej – jest dosyć proste. Ważne, by użytkownik nie próbował odzyskiwania danych na własną rękę, może bowiem dojść do nadpisania danych, które jest procesem nieodwracalnym. Jeżeli nie wiadomo co robić, lepiej zachować bezczynność i nie próbować przywracać dostępu do danych we własnym zakresie.

Do najczęstszych przyczyn naruszenia integralności informacji zapisanych na nośniku należą:

  • działanie wirusów komputerowych (robaki, trojany)
  • błędy aplikacji, oprogramowania
  • błędy w komunikacji
  • awarie zasilania
  • błędy samych użytkowników (wykasowanie danych, usunięcie plików, usunięcie zawartości poczty elektronicznej, formatowanie dysku)

W razie stwierdzenia utraty danych poprzez ich usunięcie, sformatowanie dysku, czy zniknięcie w nieznanych okolicznościach nie należy wykonywać już żadnej pracy na komputerze. Każda, nawet z pozoru nieskomplikowana operacja (jak chociażby standardowe zamknięcie systemu z menu Start, które powoduje, że system zapisuje swoje ustawienia) może skutkować nadpisaniem danych. W takich sytuacjach wskazane jest tzw. twarde wyłączenie komputera przez pozbawienie go źródła zasilania – jak wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, czy baterii z notebooka.

Odzyskanie danych po uszkodzeniach logicznych zazwyczaj jest operacją nieskomplikowaną, jednakże wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, a odbywa się przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Pracujemy w oparciu o gotowe aplikacje znanych producentów, jak też własne, unikalne, dedykowane konkretnym przypadkom rozwiązania. Trzeba pamiętać, że użycie samego programu często nie jest wystarczajace dla procesu odzyskiwania danych, decydujące znaczenie odgrywa tu czynnik ludzki, umiejętnie kierujący pracą programu.

Odzyskanie danych w naszym laboratorium poprzedzone jest zawsze wykonaniem kopii danych klienta – ta kopia podlega dalszej obróbce w celu odbudowania logicznej struktury i przywrócenia zapisu danych sprzed ich utraty.

W przypadku większkości uszkodzeń logicznych wystarczy bardzo tanie odzyskiwanie programowe – kosztuje ono od 300 do 550 zł, czas oczekiwania ok. 7 dni.

Serwisujemy i naprawiamy notebooki takich marek, jak: Acer, Asus, Alienware, Aristo, Dell, HP dv, Compaq, Asustek, Packard Bell, Toshiba, Belinea, eMachines, Samsung, LG, Twinhead, Nec, IBM, Lenovo, MSI, Maxdata. Zajmujemy się szczególnie sprzętem firmy Apple (Macbook, Macbook Pro Unibody, Macbook Unibody, Powerbook, iBook, eBook, iMac, Mac Mini).