Problem z wolnym laptopem?

Wolny Laptop Naprawa

Wrocław Serwis&Naprawa iTECH

Koniecznie odwiedź Nasz Serwis gdy laptop jest: 

  • wolny i długo się włącza,
  • laptop spowalnia podczas przeglądania stron internetowych,
  • zawiesza się w różnym czasie lub wyłącza grę, film

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny naprawy laptopa Hp, Dell, Sony, Toshiba, Asus, Acer, Lenovo, Msi, Samsung, Xiaomi Mi Pro – Mi Air, Huawei we Wrocławiu  784-956-965

Czy Twój laptop działa wolno i przeszkadza Ci to w codziennym użytkowaniu? Nie martw się, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Nasz zespół doświadczonych techników jest w stanie zdiagnozować i naprawić wiele problemów, które mogą powodować spowolnienie działania Twojego laptopa.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować wolne działanie laptopa. Oto kilka najczęstszych przyczyn:

 

  1. Mało wolnego miejsca na dysku twardym – Jeśli na dysku twardym jest mało wolnego miejsca, laptop może działać wolno. Warto wtedy skasować niepotrzebne pliki lub przenieść je na zewnętrzny dysk twardy.

  2. Za dużo programów uruchomionych jednocześnie – Jeśli na laptopie jest uruchomionych wiele programów jednocześnie, może to wpłynąć na jego wydajność. Warto wtedy zamknąć niepotrzebne programy lub zastosować menedżer zadań, aby wyłączyć te, które nie są potrzebne.

  3. Infekcja wirusem lub malwarem – Wirusy lub złośliwe oprogramowanie mogą wpływać na wydajność laptopa, powodując jego spowolnienie. Warto wtedy zainstalować program antywirusowy i przeskanować laptopa, aby wykryć i usunąć zagrożenia.

  4. Stary system operacyjny – Jeśli system operacyjny jest stary lub nieaktualny, może to wpłynąć na wydajność laptopa. Warto zaktualizować system operacyjny i wszystkie zainstalowane programy do najnowszej wersji.

  5. Problemy z pamięcią RAM – Jeśli laptop ma za mało pamięci RAM, może działać wolno. Warto wtedy dodać więcej pamięci RAM.

  6. Uszkodzony dysk twardy – Uszkodzenie dysku twardego może wpłynąć na wydajność laptopa. Warto wtedy sprawdzić stan dysku twardego i wymienić go, jeśli jest uszkodzony.

  7. Zainstalowane programy lub sterowniki niekompatybilne z systemem operacyjnym – Zainstalowane programy lub sterowniki, które nie są kompatybilne z systemem operacyjnym, mogą wpłynąć na wydajność laptopa. Warto wtedy zaktualizować programy i sterowniki do najnowszej wersji lub odinstalować te, które są niekompatybilne.

Dysk

Wpływ dysku twardego na prędkość laptopa

Na działanie systemu bardzo duży wpływ ma dysk. Przy codziennej pracy laptopa system potrzebuje od 2 GB wolnego miejsca dysku. Pamiętajmy, że oprócz pamięci RAM mamy pamięć wirtualną, która odwołuje się bezpośrednio do dysku. Pamięć ta wspomaga nam odczyt grafiki – plików graficznych, obrazów, filmów, banerów reklamowych. Co za tym idzie mała przestrzeń wolna dysku może spowodować nawet spowolnienie działania przeglądarki internetowej.

Zużycie dysku laptopa

Dysk pracuje od momentu włączenia laptopa po jego wyłączenie. Jest połączeniem mechaniki i elektroniki. Obie te sfery ulegają powolnemu zużyciu. Zużycie dysku bada się pod względem ilości złych sektorów (obszaru na dysku który nie nadaje się do zapisu i odczytu danych). Źle pracujący dysk powoduje długi czas włączania się laptopa, wolne włączanie się programów, spowolnienie kopiowania plików. Mocno zużyte dyski zazwyczaj wydają dźwięki – najczęściej jest to tykanie głowicy, burczenie dysku związane z problemem odczytu danych z talerzy.

Rozwiązanie problemu

Jeśli masz problem z działaniem na swoim laptopie, a dysk wydaje dziwne dźwięki, w pierwszym rzędzie przekopiuj na dysk zewnętrzny lub pendrive ważne dla ciebie dane. Uszkodzenie dysku nie oznacza końca działania laptopa. Dysk można wymienić, a system ponownie zainstalować oryginalny. Wystarczy posiadać naklejkę z kodem licencyjnym Windows znajdującym się najczęściej pod baterią lub na spodzie laptopa.

 

 

System Windows 10, 8, 7 jest wolny – Wirusy i oprogramowanie antywirusowe

 

Windows

Działanie systemu Windows ściśle powiązane jest z innymi oprogramowaniami sterującymi, co wpływa na logiczną strukturę zarządzania laptopem. Dodatkowe oprogramowanie sterujące instalujemy my sami, chcąc usprawnić opcje dźwięku, grafiki lub zabezpieczenia programami antywirusowymi.

Także tzw. Toolbar czyli “pomocnicze” narzędzia obciążają niepotrzebnie system. Kolejnym czynnikiem determinującym szybkość jest ilość programów działających w “tle” i uruchamianych wraz ze startem systemu. Ta ilość powoduje obciążenie procesora oraz zabiera nam pamięć operacyjną RAM. Zdarzają się również przypadki blokowania się nawzajem oprogramowania, co może spowodować brak startu systemu, komunikaty o konflikcie, braku sieci wi-fi, opóźnienie w reakcji na dotyk klawiatury lub touchpada.

Aby usprawnić system najlepiej jest go przeinstalować lub przywrócić do ustawień fabrycznych.

 

Wirusy

Darmowe oprogramowanie antywirusowe, przeznaczone do użytku domowego, nie jest szczelne i nie zabezpiecza nas na 100%. Oprogramowanie takie jest jedynie reklamówką danej firmy. Przy instalacji programu wraz z nim instalują się programy pomocnicze “toolbar”, a te w większości są programami szpiegującymi, co obciąża procesor i ogranicza prędkość.

Wraz z filmami, muzyką i grami komputerowymi ściągane są również wirusy. Rodzajów, jak i funkcji wirusów nie będziemy omawiać ze względu na wielkość tematu. Główną cechą widoczną dla użytkownika działalności laptopa jest irracjonalne z pozoru zachowanie się laptopa. Ostrzeżenia o aktualizacji ostatnio zainstalowanego antywirusa, choć był aktualizowany wczoraj. Komunikat o przestępstwie i konieczności zakupu oprogramowania. Blokowanie się programów, zawieszanie się laptopa, lub podawanie iż antywirus jest wirusem. Ostatni objaw jest efektem działania antagonistycznego dwóch zainstalowanych antywirusów, z czego jeden z nich może być oprogramowaniem złośliwym czyli wirusem.

Działaniem zapobiegawczym jest używanie antywirusa na płatnej licencji. Może być to oprogramowanie kosztujące od 50 zł. W przypadku, gdy zagęszczenie wirusów jest większe, niż 20 – sugerujemy instalację systemu Windows z przeniesieniem danych.

W przypadku dużej ilości wirusów usunięcie ich jest długotrwałe, ponieważ często tworzy się wiele kopii, czekających w ukryciu na podłączenie komputera do sieci. Wirusy wrastają w system by go kontrolować, a ich usunięcie może spowodować jego uszkodzenie. Co oznacza definitywne uszkodzenie systemu Windows i konieczność jego reinstalacji. Dlatego wykorzystując doświadczenie i szanując czas naszych Klientów wykonujemy diagnozę sprzętu i charakteru usterki bezpłatnie, a następnie przystępujemy do działania za zgodą Klienta.

Serwisujemy i naprawiamy notebooki takich marek, jak: Acer, Asus, Alienware, Aristo, Dell, HP dv, Compaq, Asustek, Packard Bell, Toshiba, Belinea, eMachines, Samsung, LG, Twinhead, Nec, IBM, Lenovo, MSI, Maxdata. Zajmujemy się szczególnie sprzętem firmy Apple (Macbook, Macbook Pro Unibody, Macbook Unibody, Powerbook, iBook, eBook, iMac, Mac Mini).